A borok szervírozása fontos dolog. Ügyelni kell a megfelelő [pohár]? kiválasztására, a tökéletes hőmérsékletre, a felszolgálásra és a [palack]? nyitására.
A pohár díszítésmentes, vékony falú legyen, száraz és tiszta. Legmegfelelőbb a tulipánalakú [kehelypohár]?.
Fehérborhoz 1 dl-esnél kissé nagyobb pohár, melynek a pereme befelé ível. Ezzel szemben a fiatal, illatos fehérborhoz kifelé hajló peremű pohárra van szükség.
Vörösboroknál, ha fiatal, 1 dl-es kehelypohár, gömbölyű alakú. Minél idősebb a vörösbor, annál nagyobb pohár szükséges, így az illatanyagok megmaradhatnak a bor felett.
Minél magasabb a bor alkoholfoka, annál magasabb hőmérsékleten kell szervírozni. Általában a vörösborokat magasabb hőfokon szervírozzuk, mint a fehérborokat.
A [rose]? és a sillerborokat 8-12 fokon, mint a Kékfrankos Rosé vagy a Kadarka Siller. Az új, könnyű vörösborokat 13-16 fokon, mint a Kékoportó és a Pinot Noir. A többi vörösbort 16-18 fokon, mint a Kékfrankos, Blauburger és a Zweigelt. A testes vörösborokat 16-20 fokon, mint a Merlot, Cabernet Sauvignon és a Cuvée. A fehérborokat [aperitif]?nek 8-10 fokon, mint a Rajnai rizling és Hárslevelű, az étkezési fehérborokat mint az Olaszrizling és Chardonnay 8-12 fokon fogyasztják. A Tramini és [Muskotály]? [desszertbor]?okat 9-12 fokon szervírozzák.
Felszolgálási hőmérséklet 2 fokkal alacsonyabb legyen a fogyasztási hőmérsékletnél.
A borospalack nyitásakor levágjuk a takarókupakot és megtöröljük a nyakát. Függőlegesen tartva az üveget dugóhúzóval kihúzzuk 2/3-áig a dugót, majd kézzel húzzuk tovább.
Az évekig érlelt borokat rövid ideig szellőzni hagyjuk. Próbaízlelést tartunk, majd a palack törzsénél fogva, úgy, hogy a főcimke látszódjon, töltünk.
A bor töltését a legtiszteletreméltó embernél kezdjük és jobb irányba folytatjuk, mindenkinek a jobb kezénél állva. A poharat 2/3 részéig töltjük, de közben a palack nem ér a pohárhoz. Ahhoz, hogy a bor ne cseppenjen le a töltés befejeztével, kissé megcsavarjuk az üveget.
bor
Szponzorált linkek: