Vörösbor csak sötét szőlőből nyerhető, mert a színét a héj festékanyagától kapja. A leggyakrabban cabernet sauvignon, merlot vagy kékburgundi (pinot noir) szőlőből készül, minimum 9 térfogatszázalék alkoholtartalommal.
A vörösbor hatásai
Vinoterápia |
|
Számos kutatás kimutatta, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét. Az már kevésbé egyértelmű, hogy ebben a folyamatban a vörösbor hasznosabb, mint más alkoholok, az azonban biztos, hogy a nedűben van antioxidáns, amely szintén hasznos a szervezet számára. Olasz kutatók azt is kimutatták, hogy a vörösbor a fertőtlenítő hatása miatt jót tesz a fogaknak és az ínynek. Napi egy pohár vörösbor, de nem több, lassíthatja az időskori elbutulás kifejlődését.Rossz hír azonban, hogy annál, aki túl sokat fogyaszt vörösbort, azaz naponta legalább két nagy pohárral iszik, jelentősen nő a bélrák kialakulásának kockázata.
A bor, mint antidepresszáns
Az újabb vizsgálatok a szerotonin jelenlétét is valószinűsítik a borokban. Ez a vegyület, mint közismert, antidepresszáns tulajdonságú és talán ennek is tulajdonítható a bor feszültségoldó hatása. Jóllehet sok bizonyíték támasztja alá a vörösborok kedvező élettani hatásával kapcsolatos elképzeléseket, a tartós alkoholfogyasztás az emberek egy részénél szívizomkárosodás kialakulásához, bizonyos daganatos és májbetegségek kockázatának fokozódásához vezethet.
Mivel hazánkban az alkoholfogyasztás mértéke és a májzsugoros halálozások száma az elmúlt 30 évben aggasztó mértékben emelkedett, mindenképpen fel kell hívni a figyelmet a túlzott fogyasztás káros hatásaira. Ezért ne feledjük a legfontosabb a mértékletesség, hisz a régi bölcsesség szerint is az első pohár az egészségé, a második a jókedvé, a harmadik a gyalázaté.
vörösbor
Szponzorált linkek: