A nagy múlttal rendelkező, valahol a sör és a bor között elhelyezkedő, almából készült frissítő ital, a cider, avagy az almabor elindult újra hódító útjára a magyar pubokban, éttermekben és konyhákban. A nagy gyártók mellett a kis, kézműves borászatok termékei is egyre több helyen kapnak helyet a kínálatban.
Az erjesztett almából nyert alkoholos italt már nagy valószínűséggel az egyiptomiak is ismerték, és a héber, görög és római kultúrkörben már kedvelt italnak számított. Angliában és Európában a cider készítésének legfőbb tudói az apátságok voltak. A kolostorok saját földekkel és receptekkel rendelkeztek, ami alapja volt a jó bor elkészítésének. A XII. századtól a prés feltalálásával még nagyobb mennyiséget tudtak könnyen előállítani, így a bor Európa-szerte ismertté vált.
Az amerikai kontinensre az almafák és velük együtt az almabor receptje az angolok közreműködésével került. Az almabor egészen az alkoholtilalomig, azaz a húszas évekig népszerű volt az Újvilág italai között. Európában a világháborúk következtében ment ki a köztudatból, és csak az utóbbi 10-15 évben kezd ismét elterjedni.
A könnyű, frissítő ital alkoholtartalma erjesztési folyamattól függően 1,2 és 8,5 százalék között van. Az almabor lehet száraz vagy akár édes is. Színe a világostól a barnáig terjedhet az erjesztésnek és a szűrésnek megfelelően. Cidert készítenek még körtéből, és sok esetben az almát más gyümölcsökkel is házasítják.
Amellett, hogy finom, az almabor egészséges is. Fenolokban gazdag, amelyek az érrendszeri megbetegedések megelőzésében nagyon hasznos szerepet töltenek be. A cidert nem csak magában, hanem forralt borként is fogyaszthatjuk, vagy akár főzhetünk is vele. Akár csak a bor, a cider is jó kiegészítője lehet a raguknak, de gyümölcslevesekhez, desszertekhez is kiváló.
Szponzorált linkek: