A kékszőlő egy kedvelt szőlőfajta. Nem kényes, többnyire nem érzékeny [gombabetegség]?ekre ezért könnyen termeszthető. Egy elismert világfajta. Amennyiben jó minőséget szeretnénk elérni, akkor ásványi anyagokban gazdag, sovány gránittörmelékes területeken ültessük. Elviseli a meleget és a szárazságot. Érleléskor hosszú fahordós megoldás a legkedvezőbb.
Főbb fajtái: Zweigelt, Merlot, Pinot Noir, Kadarka, Kékfrankos, Cabernet Franc, Kékoportó, Cabernet Sauvignon, Shiraz.
A kékszőlőből vörösbort készítenek, de ha a kékszőlőt nem héján erjesztik, mint a vörösbor készítés esetében, hanem rögtön préselik, vagy csak rövid ideig áztatják a héján, akkor [rozé]? bort kapunk, ami világosabb színű.
A szőlő egészségmegőrzés szempontjából is fontos szerepet játszik az ember életében. Kutatások igazolják, hogy szív- és érrendszeri, illetve daganatos betegségek elleni védőhatása állapítható meg a szőlőben lévő [flavonoid]?oknak és [rezveratrol]?nak. Gyorsító hatása van a [koleszterin]? kiürítésénél, valamint a héjában levő [antocianin]? és [proantocianin]? elősegíti a szervezetben levő vitaminok könnyebb beépülését.
A gasztronómiában is fontos szerepet tölt be a kékszőlőből készült bor. Kifejezetten ajánlják nemes vadak mellé, gyümölcsök és mártások környezetében. Bárány, illetve galamb mellé is kitűnő választás. Csokoládés desszert mellé pedig remek kombináció.
Szponzorált linkek: