A Laposa Pincészet a szőlők között, a Badacsony hegy déli oldalának közepén található, mely egy széles bazaltkővel kirakott úton közelíthető meg. A Pannon tájra jellemző borkóstoló helyiség és a [pince]? varázslatos, családias hangulatú, a magyar [borturizmus]? jelentős eleme. A pincészet Magyarországon egyedülálló abban, hogy szőlőtőkéik kizárólag a négy nagyhíre [bazalthegy]?en, [Badacsony]?ban, [Csobánc]?on, [Somló]?n és [Szent György-hegy]?en találhatóak. Innen ered a Bazaltbor márkanév. Kizárólag fehér borok szőlőit termesztenek ezeken a területeken. Birtokuk 9 hektáros.
A Balaton - Felvidéki bazalthegyek évszázadok óta a szőlőművelés egyik kiemelt területei.
A Kéknyelű és a Szürkebarát ültetvények, valamint a Furmint és a Kövérszőlő a hegy 30-40 %-os meredekségű részén (ez a hegy legmeredekebb része is egyben) terülnek el.
Boraikra a [fahordó]?s erjesztés és [érlelés]? jellemző, ami miatt ezek a tüzes Bazaltborok testesek, ásványosak, koncentráltak és hosszú életűek.
1375-ben Nyugat - Európából érkezett szürke csuhás pálos szerzetesek telepítették az első [vessző]?ket, ami miatt Badacsony leghíresebb és legnagyobb hagyománnyal rendelkező bora a Szürkebarát.
Másik híres fajta a Kéknyelű, valamint az Olaszrizling. A pincészet 2006-ban már három helyen termesztett rizlinget versenyeztethetett: a badacsonyit, a Szent György - hegyit és a somlait.
Leghíresebb boruk Juhfark fajtából készül.
Szponzorált linkek: