A barrique bor egy speciális, úgynevezett barrikhordóban érlelt borfajta. A barrikhordó tölgyfából készül, űrtartalma 225 liter. A hordóba töltött bor a hordó fájának anyagait kioldja, emiatt a nedű kiegészül a fa jellegzetes anyagaival, ízvilága és illata is megváltozik. Más ízt kölcsönöz az italnak. Általában 9-24 hónapig érlelik benne a vörösborokat, de semmiképp nem használják 2-3 évnél hosszabb ideig. Ennél hosszabb idő elteltével jelentősen csökken az aromaátadó hatásuk.
A hordó olyan fából készül, amelynek szerkezete lyukacsos, ilyen az alakítható, de keméy vízálló tölgy.
Általában olyan vörösborokat, főleg [Cabernet]? kerül a barrikhordóba, ami először almasavbontáson esett át, derített és nagy beltartalmi érrtékű. A színe stabil marad, míg növekszik a [galluszsav]? mennyisége és fokozódik az [antocianin-tannin]? komplexek kialakulása, ami a kíméletesebb oxidáció következménye.
Fehér barrique bor ritka, de készítenek. Leggyakrabban Chardonnay és Sauvignon Blanc szőlő mustja kerül a barrikhordóba. Megerjesztik, majd finom seprőn tartják, amit néha megkevernek. A [seprő]? aromaalkotókat szabadít a borba, teltebb lesz tőle, de a fából kioldódó nem kívánatos íz hatású vegyületek ellen is véd. Itt maximum 4-6 hónapig tart a barrique-lás.
Barrique érlelésre kizárólag magas minőségű borok alkalmasak.
A barrique borok drágábbak a társaiknál. Ennek az az oka, hogy egy barrikhordó ára eléri a 100 ezer forintot is, ezzel szemben maximum 3 alkalommal használják.
A barrikolásra már megjelent egy másik módszer is, miszerint a borba tölgyfa "chips"-eket, vagyis tölgyfa darabokat áztatnak. Ez az eljárás sokkal olcsóbb és a [Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Hivatal]? is elfogadja ezt az eljárást.
A barrique borok előállításánál a nagyobb ráfordítás azonban meghozza gyümölcsét, ugyanis mind magyar, mind világviszonylatban erős a kereslet az ilyen eljárással készített borok iránt. Hazánkból az Európai Unión kívül, az USA-ba, Oroszországba, de még Japánba is szállítanak ilyen palackozott borokat.
Szponzorált linkek: