A Vesztergombi Pince a Szekszárdi Borvidék egyik pincészete. A családi pincészet szőlőtermeléssel és borászkodással foglalkozik már az 1700-as évektől kezdve. Erre írásos emlékek utalnak, illetve ebből az időből származik a családi címer is, amely ugyancsak utal a bortermelő multra.
Szekszárd első hegybírája Vesztergombi György volt, ami egy igen magas elismerésnek számított a társadalomban és a szakmában egyaránt.
Vesztergombi Ferenc 1970-es évektől borászkodik hivatásszerűen, a pincészet meghatározó borásza ő. 1993-ban elnyerte az "Év Borásza" címet.
1992-ben alakult a pincészet, mint betéti társaság, de valójában ez egy családi vállalkozás, ahol magas minőségű borokat állítanak elő, megfelelő szakmai tudás mellett.
Ültetvényeik fele már 30-40 éves, így koncentráltabb borok készítésére alkalmas. Ezek még a nagyüzemi telepítésekből származnak, nagyobb sor- és tőketávolsággal.
Az ültetvényeik másik fele 3-6 éves, nagyobb tőkeszámmal. Ezeken a területeken szigorú termeléskorlátozás folyik.
Összesen 20 hektár szőlőterületen gazdálkodnak, öt egymástól független [dűlő]?ben.
A dűlők és terméseik:
Leányvár: 2 ha Kékfrankos, 1,4 ha Cabernet Franc, 1,2 ha Pinot Noir, 1.6 ha Ezerfürtű
Hidaspetre: 1,5 ha Cabernet Franc, 1,8 ha Kékfrankos
Kerékhegy: 2 ha Merlot, 0,3 ha Kadarka, 2,5 ha Kékfrankos, 1ha Oportó
Porkoláb völgy: 0,8 ha Kékfrankos
Várdomb: 2 ha Cabernet Sauvignon, 1 ha Merlot, 1 ha Pinot Noir
Vendéglátás:
Hangulatos kóstolótermükben várják a bor kedvelőit, ahol Vesztergombi Ferenc és Vesztergomvi Csaba vezetésével ismerkedhetnek meg a pincészettel sé a borokkal.
A kóstolóterem 30 fő befogadására alkalmas. Kóstolás előtt pincelátogatás kérhető. Amennyiben nagyobb csoport érkezik (30-50 fő), akkor a borkóstolás a pincében oldják meg. Minden esetben előzetes egyeztetés szükséges és miniumum 7 fős csoport.
A pincészet borai:
Forgalmi tételek:
EZERFÜRTŰ
Kevésbé ismert szőlőfajta. Könnyű, elegáns, mézes íztartományú reduktív fehérbor.
ROSE
A pince hagyományainak megfelelően Kékfrankos gerincű rose bor, Kadarkával fűszerezve. Friss, gyümölcsös, üdítő hatású könnyű elegáns rose.
KADARKA
Szekszárd régi fajtája mely egyben a kevés hungaricum fajták egyike. Igazán jó minőségű szőlőt csak a régi, hagyományos, talajközeli művelésmódon (fej- vagy bakművelés) ad. Különleges fűszerei, íz és illatvilága, a fajtára jellemző kedvességgel ötvözve egy egyedülálló bort eredményeznek. Színe a fajtára jellemzően világosabb árnyalatú, tüzes rubinvörös. 5-6 évig palackban érlelve még inkább megjelennek a fajtára jellemző különleges fűszerek. Paprikás, fűszeres magyaros ételekhez kiváló.
KÉKFRANKOS
A borvidék fő fajtája.
Két különböző stílusú bort készítenek belőle.
Az egyik egy könnyed, elegáns, gyümölcsös, ibolya illatú, mindenki által kedvelhető vörösbor. 8-10 hónapos nagy tölgyfahordós érlelés után kerül palackba.
A másik egy lényegesen komolyabb, férfiasabb kékfrankos. Jó évjáratokban az ősi Vesztergombi birtok egy kis megmaradt részén, Porkolábvölgyben, erősen terméskorlátozott szőlőből készül és 15-20 hónapos barrique hordós érlelést követően kerül palackba. A bor érlelt, nagy testű de mégis elegáns, aszalt szilvára meggyre emlékeztető íz és illatvilágú, palackban hosszan érlelhető.
MERLOT
Szekszárd egyik legjobb dűlőjében, a Kerékhegyen termő szőlőből készült vörösbor. Jellegzetes Merlot. Illatában a vörös bogyósgyümölcsök, a málna, a szeder, a földieper jelennek meg, melyek ízben is visszaköszönnek és a fajtára jellemző kedvességgel, bársonyossággal ötvözve egy remek vörösbort adnak.
A bor hagyományos, nagy tölgyfahordóban érik 12-16 hónapig. Kiemelkedően jó évjáratokban kis tölgyfahordóban érlelt (18-20 hónap), különleges minőséget is készítenek belőle.
CABERNET SAUVIGNON
Nagy tölgyfahordóban 18 hónapig érlelt vörösbor, a fajtára jellemző rendkívül színes, komplex, érett íz és illat jegyekkel. A bor nagy beltartalmi értékei miatt hosszan érlelhető. A fajtában rejlő lehetőségeket jó évjáratokban barrique hordós érleléssel (20-24 hónap) csak fokozni lehet.
BIKAVÉR
Szekszárd talán legnevesebb bora.
A pincészet 1992 óta készít Bikavért.
A Vesztergombi Bikavér Kékfrankosból, Cabernet Sauvignonból, Merlotból és Kadarkából áll össze. Nem csak szimbolikus, hanem a bor szempontjából is igen fontos a Kadarka jelenléte, hiszen egy Bikavért a Kadarka tesz Bikavérré. A bor minimum 12 hónapig érik nagy tölgyfahordókban (1000-5000l). Jellegzetesen sokszínű, sok ízű, érlelt szekszárdi vörösbor.
TURUL CUVÉE
Cabernet Franc és Merlot, klasszikusnak mondható házasítása melyben a Cabernet 60%-ban a Merlot 40%-ban szerepel. A bort évjárattól függően 15-18 hónapig érlelik barrique hordókban. A Cabernet Franc első töltésű, a Merlot második töltésű hordókban érik. Mély színű, intenzív illatú, telt, zamatgazdag bor, ahol a kishordós érlelés csak kiegészíti a borban levő finom tanninokat és a fajtákra jellemző gyümölcsös íztartományt.
A Bikavér és a Turul Cuvée csak jó évjáratokban készül.
Reserve sorozat:
A sorozat tagjai:
- Kékfrankos
- Merlot
- Cabernet Sauvignon
- Cabernet Franc
A 2003-as évjárat lehetővé tette, hogy az említett fajták mindegyikéből el tudjanak készíteni egy igen magas minőségű, kis darabszámú sorozatot.
1992 óta egy egy évjáratban megjelenő Kékfrankos, Merlot, Cabernet Sauvignon mellett 2003-ban először jelent meg a Cabernet Franc is és eddig egyedülálló módon négy magas minőségű bor csatlakozott a Csaba Cuvée mellé.
Bár kis tételekről van szó mindenképpen kellemes élményt nyújthatnak a kóstolóknak és a gyűjtőknek egyaránt. Néhány év múlva egyenként is de inkább együtt különleges értéket képviselhetnek.
Csaba Cuvée
A borászat zászlós bora.
Fajtaösszetétele Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc és Merlot.
Csak kiváló évjáratokban, a legjobb területekről származó, erősen terméskorlátozott szőlőkből készült borok házasításával készül. 20-24 hónapos barrique hordós érlelést követően palackozzák. Eddig három évjárat került forgalomba, az 1999, 2000 és a 2003.
Mélyvörös, feketébe hajló színű, kifinomult tanninszerkezettel rendelkező nehéz testes bor, ahol a három fajtából származó finom ízeket és illatokat remek keretbe foglalja a kishordós érlelés.
Szponzorált linkek: