A jó minőségű boros hordók tölgyfából készülnek. Kiemelkedően fontos, hogy egészségesek és tiszták legyenek, ép nyílásokkal és megfelelő erősségű abroncsokkal.
Fontos tudnivalók:
- csapjukba parafa, vagy fadugó kerül
- szájnyílásba akonadugót helyeznek, melynek vége beleér a borba a tökéletes zárás érdekében. Napjainkban szilikonból készült akonadugókat használnak, amivel csökkentik a bor levegőfelvételét
- az űrtartalom, a tömeg és a hitelesítés évét a fenéklapon fel kell tüntetni
- a hordót tároláskor 30-40 cm magas ászokfára helyezik és ékekkel rögzítik
- feltöltés előtt a hordót át kell vizsgálni, mert rossz szagával elronthatja a bor minőségét
Tipp:
A hordó állapotáról úgy győződhetünk meg, hogy egy gyertyát dróton a hordóba engedünk, és ha az elalszik, hordó penészes vagy dohos. a gyertya lángjánál megláthatjuk a szennyeződéseket is. A hordót ebben az esetben rendbe kell hozni.
Üres hordó esetében fontos a gondozás:
- hideg vízzel ki kell mosni, majd ezt a vizet maradéktalanul kiönteni belőle. Ismételni addig, míg tiszta víz nem folyik belőle. Első fejtés után ez 3-4, később 2-3 alkalom szükséges körülbelül.
- a kimosott hordót száradni hagyjuk 2-3 napig
- száradás után kénezzük be és bedugva tartsuk. Amennyiben a kénezés elmarad, a hordó penészedni kezd. A kénezési folyamatot kéthavonta ajánlott elvégezni, mert a kén-dioxid lassan elillan a hordóból.
- a gondozás rendszeres kénezést és törölgetést jelent
Új hordót előkészítés után tudjuk használatba venni, hisz a dongák pórusaiban olyan anyagok vannak, melyek a kioldódást követően a bornak kellemetlen faízt adhatnak.
A hordó előkészítésének fázisai:
Áztatás
A hordót hideg vízzel megtöltik, majd 3-4 napig ázni hagyják. Ezt a műveletet célszerű kétszer-háromszor megismételni.
Forrázás
A hordóba - méretétől függően – 5-20 liter forró vizet öntünk és bedugjuk. Ezután 10-15 percig forgatjuk a hordót, ügyelve arra, hogy a víz a hordó minden részét érje. Ezután a dugót egy pillanatra kivesszük, hogy a forró gőz eltávozhasson, majd ismét bedugjuk, és megvárjuk, hogy a víz kihűljön. A forrázást egyszer-kétszer kell megismételni.
Forró szódás kezelés
A kiforrázott, még langyos hordóba 3%-os forró szódás oldatot öntünk, és átmossuk vele a hordót.
Újraforrázás
Hogy a szódás oldat maradványai eltűnjenek, forró vízzel újra ki kell forrázni a hordót.
Újraáztatás
A kiforrázott hordót két-három naponként hideg vízzel újra ki kell áztatni.
Az előkészített hordóba először csak mustot ajánlatos tenni, bort csak akkor, ha már legalább egyszer forrt benne must.
A [barrique hordó]?knak az elkészítése más módon zajlik. Ezek 225 literes tölgyfahordók, melyek belül égetett felülettel rendelkeznek, amitől jellegzetes illat-és zamatanyagok oldódnak a borba. Ennek megtartása érdekében a barrique hordókat csak hideg vizes öblítéssel késztik elő.
Jó boroshordókat kádármesterek készítik.
Szponzorált linkek: