A legtöbb felszolgáló ismeri az illemszabályokat, azonban számos olyan pincérrel találkozni, akinek fogalma sincs a borkóstolás szabályairól. Ezért érdemes tudni, hogy mind a bor rendelése és kóstolása a férfi feladata. Az étteremben a nő ül le először az asztalhoz, és ő is választ elsőként az étlapról. Az ételt azonban, ahogy a választott bort is, a férfi közli a pincérrel, majd ő elé kerül először a kóstolásra szánt pohár egy kis borral.
Először mindig a bor látványát és megjelenését nézzük meg. A szemrevételezés során a poharat a száránál fogjuk meg, és a fény felé tartjuk, majd 45 fokban megdöntve vizsgáljuk meg a bor színét és átlátszóságát. Fehér borok esetében a minőséget jelzi, ha színe átlátszó, tükrös. A vörös borok nem mindig áttetszőek, de ez nem feltétlenül jelent hibát, mivel a szűretlen vörösborok nem tükrös tisztaságúak. Kóstolás előtt a bort óvatosan megforgatva szellőztessük meg, majd intenzív, rövid szippantásokkal mérjük fel a bor illatát.
A kóstoláskor egy kis kortyot vegyünk a szánkba, és 3-4 másodpercig ízlelgessünk. Eközben ne dohányozzunk, és ne rágózzunk. A korty lenyelése után figyeljük meg a bor utóízét is. Ha a kóstolás után a bor külső megjelenését, illatát és ízhatását megfelelően harmonikusnak találtuk, akkor elfogadjuk a bort, és a nő poharába töltünk először.
Szponzorált linkek: