A Disznókő Pincészet a Tokaji Borvidéken, Budapesttől 250 km-re található. A birtokkal Mád, Tarcal és Mezőzombor települések határában találkozhatunk. A domb alján egy régi, sárga színű, klasszikus stílusú épület a Sárga Borház látható. A régi borház mögötti szőlődomb tetején áll egy fehér filagória, a valamikori tulajdonosok szépkilátóhelye, és mellette egy jókora szikla, a Disznókő.
A Disznókő szőlőbirtok épületei Magyarország leglátványosabb borászati építményei. Egyes része még a 18. század végén épültek. Újabb épület a présház és a traktorgarázs, ami Ekler Dezső, Ybl díjas építész tervei alapján készültek 1995-ben.
A borvidék éghajlata kontinentális, az évi átlaghőmérséklet-ingadozás 13 celsius fok. Az évi csapadékmennyiség 500-700 mm. A birtok déli fekvésű. Szőlőik nagy része tiszta déli fekvésű. Délről teljesen nyitott az Alföld felé, ahonnan a Tisza és Bodrog árterülete és holtágai felől, a nemes rothadáshoz elengedhetetlen pára érkezik a kora őszi időszakban. Nyugat-kelet irányból szintén nyitott így a Pusztán végig nyargaló meleg szellők elősegítik az aszúszemek töppedését. A szőlőket észak felől a Zemplén-hegység határolja, mely védelmet nyújt a sokszor jeget is hozó nagy nyári viharok és kellemetlen, hideg szelek ellen.
A birtok mérete 50 hektár, a szőlőtelepítések nagysága 100 hektár. A talaj itt mineráliákban gazdag, vulkanikus. Könnyen felmelegszik, a vízmegtartó képessége ideális.
A szőlőművelésnél alacsony [kordon]?okat, rövidcsapos metszést és tőkénként 10-12 fürt terhelést használnak.
A Sárga Borház a borvidék egyik legszebb műemléképülete, ma étteremnek ad otthont. Öreg pincéjében a birtokra látogatók megkóstolhatják a Disznókő borait. A birtok egészen a 18. századig a Rákóczi család tulajdonában volt.
A Sárga Borházat egy gyalogút köti össze az új [présház]?zal, a borfeldolgozó épülettel.
Az épület három szintje a szőlő és borfeldolgozás egy-egy fázisához kötődik. Legfelül történik a szőlő fogadása, amely a gravitáció útján kerül az alatta lévő szinten található présekbe, ahonnét a kifolyt mustot az erjesztő tartályokban kierjesztik. Legalul a föld mélyén, egy sziklába vájt pincében érlelődnek a nagyborok.
Az új pince a présház legalsó szintjén, 10 méterre a föld felszíne alatt, kemény riolit kőzetbe vájva lett kialakítva. A pince állandó, hűvös hőmérséklete (egész évben 12 C), magas páratartalma és a pince falán fejlődő pincepenész tökéletes feltételeket nyújtanak a borok fejlődéséhez. A pincében több mint ezer darab hordóban aszú és szamorodni borok, az egyik pinceágban nagy üveg ballonokban eszenciák, mellettük pedig a már a lepalackozott borok érlelődnek.
A birtokhoz tartozik egy traktorgarázs, melynek kivételes akusztikája van és körudvaros elrendezésű.
Programok:
A pincészet programjai között megtalálható a borkóstoló, a szőlőskert bemutatása, a kilátó látogatása, présház megtekintése, a tölgyfahordós pince és a palackos érlelés folyamatainak bemutatása, valamint a vinotéka. Tájjelegű ételeket kóstolhatnak a vendégek a Sárga Borház Csárdában.
A szőlőbirtok bemutatása körsétával magában foglalja az alábbiakat: filagória, szőlőültetvény, szőlőfogadó, présház, borfeldolgozó, palackozó, traktorgarázs, tölgyfahordós borospince.
A birtokon Borbutik működik, ahol a borok megvásárolhatók.
A programokhoz több nyelven (angol, német, francia, olasz) beszélő, a borokat kitűnően ismerő idegenvezetők állnak a vendégek rendelkezésére.
Szponzorált linkek: