Már 540 szócikk közül válogathatsz.

A Vinopedia elkötelezett a kulturált és felelősségteljes alkoholfogyasztás mellett, ezért szeszesital fogyasztását 18 éven aluliak számára nem ajánljuk.
A Vinopédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes borászati tudástár. Legyél Te is a Vinopédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Pálinka fajtái
Verzió: 4  
Változtatta: dzsim
Változtatás dátuma: 2009-08-11 09:36:36
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Pálinka fajtái: kisüsti pálinka, érlelt pálinka, ágyas pálinka, borpárlat, törkölypálinka, seprőpálinka, gyümölcspálinka, vadgyümölcs pálinka, ízesített pálinka.

 

Kisüsti pálinka: 1000 liter alatti réz üstben főzőtt pálinka, ami törköly- és gyümölcspálinkából készül. A réznek az aromaanyagok kialakulásában nagy szerepe van.

 

Érlelt pálinka: az érlelt pálinkát 3 hónapig érlelik ezer literesnél kisebb, vagy pedig 6 hónapig ezer literesnél nagyobb fa[hordó]ban. Ezek törköly és gyümölcs alapú pálinkák. Fontos szerepet játszik az érlelésében a fahordónak, hiszen [aroma]anyagok és színanyagok oldódnak ki belőle.


Érlelt pálinka: az érlelt pálinkát 3 hónapig érlelik ezer literesnél kisebb, vagy pedig 6 hónapig ezer literesnél nagyobb fa[hordó]ban. Ezek törköly és gyümölcs alapú pálinkák. Fontos szerepet játszik az érlelésében a fahordónak, hiszen [aroma]anyagok és színanyagok oldódnak ki belőle.


 

Ágyas pálinka: legalább három hónapig együtt érlelik [gyümölcságy]on a gyümölccsel együtt. Kétféle ágyas pálinka létezik: a nyári és a téli, legalábbis a népi hagyományok alapján. A nyárit friss gyümölcs, a télit pedig fűszernövények hozzáadásával készítik.

 

Borpárlat: a [bor] lepárlásával nyert magas alkoholtartalmú pálinka. Ez különböző borféleségek legrégebben használt tartósításának a módja. hazánkban először életvíznek nevezték, mely egy ízesített ital volt és gyógyításra használták. Később a 19. század konyaknak nevezték. 

 

Törkölypálinka: a törkölyben maradt cukor kierjesztése és lepárlása után nyert szeszes ital. Korábban az ország szinte minden [szőlő]termelő vidékén nagy népszerűségnek örvendett. A szőlő préselése után visszamaradt részek, mint a kocsány, héj, mag szolgál alapanyagul a törkölypálinkához.

 

Seprőpálinka: [borseprő]ből főzött pálinka. Előállítása a törkölypálinkáéhoz hasonló módon történik. Mennyiségre kevesebb, de értékesebb pálinka főzhető belőle. A bor erjedése során keletkezik a  seprő, ami egyfajta üledék. Egy időben palackozták a seprőpálinkát, ma népszerűbb más gyümölcspálinkához való keveréshez, mint pl. a szilva és alma pálinkákhoz.

 

Gyümölcspálinka: szinte bármilyen gyümölcsből készíthető. Ilyen a szilva, barack, eper, körte, dió, alma, cseresznye. 

 

Vadgyümölcs pálinka: vadalma-, vadcseresznye-, vadkörte-, bodza-, boróka-, csipkebogyó, kökény-, sompálinka.

 

Ízesített pálinka: nagy múltra vezethető vissza a cukorral és mézzel ízesített pálinka. Az efajta pálinkáknak gyengébb ízük van, gyöngébbek és édesek. A cukrozott pálinkához hasonló a köménymagos pálinka.

 

 

 .









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

óriásfájlok küldéséhez

receptek online

Felnőtt tartalom!

Ha ön elmúlt 18 éves, kattintson az "Elmúltam 18 éves gombra" és a tartalom az ön számára elérhető lesz.

Ha ön nem múlt el 18 éves, kattintson a "Nem múltam el 18 éves" gombra, ez a tartalom ön számára nem lesz elérhető.