Már 540 szócikk közül válogathatsz.

A Vinopedia elkötelezett a kulturált és felelősségteljes alkoholfogyasztás mellett, ezért szeszesital fogyasztását 18 éven aluliak számára nem ajánljuk.
A Vinopédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes borászati tudástár. Legyél Te is a Vinopédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Kémiai stabilizáció
Verzió: 1  
Változtatta: bekassy
Változtatás dátuma: 2009-07-08 11:28:46
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Kémiai stabilizáció


A borokban fejlődésük, és életük során kicsapódhatnak olyan részecskék, amelyek ártalmatlanok, viszont esztétikai szempontból rontanak a bor megítélésén. Az amerikai és a japán piac különösen megkívánja a tiszta, üledékmentes borokat. Ezért palackozás előtt szükséges a bor stabilizációja, hogy a későbbiekben ne legyen semmilyen üledékképződés.


A leggyakoribb kémiai instabilitás a kalcium és kálium kicsapódása, amely nagyon finom por, vagy üvegtörmelékhez. Erre a jelenségre különösen hajlamosak a fehérborok, amikor a bor „megfázik”, azaz már palackos állapotban túlhűlnek (legyen ez helytelen hűtés, vagy éppen időjárás következtében a bortároló nagyon lehűl). Ez ellen úgy lehet a legegyszerűbben védekezni, hogy a bort még fiatal korában lehűtik, így a tartarát kicsapódás még a palackozás előtt megtörténik. A testest vörösborok hajlamosak üledékképződésre, ami a nagy tannin tartalom következménye. Szokás a kicsapódás elkerülésének érdekében a bort palackozás előtt deríteni, így ezzel tannint vonnak el a borból. A harmadik gyakori instabilitási folyamat az oxidáció, amikor a palackos bort felbontják, és a bor oxigénnel érintkezik, akkor következik be. Ennek eredményeként a fehérborok megszürkülnek, a rozék színe narancs, a vörösborok pedig narancsos-barnás színt kapnak. Ezt a hibát úgy szokás kiküszöbölni, hogy a palackozás előtt ellenőrzött mennyiségben kén-dioxiddal kezelik, illetve a tárolás során pedig a bornak nem szabad levegővel érintkezni. Itt fontos odafigyelni, hogy a palackba milyen dugót választunk, hogy az tökéletesen zárjon, ezen felül pedig fektetve tároljuk a bort, így a folyadék mindig a palack szájánál van, ezzel is zárva az utat az oxigén elől.


Kapcsolódó anyagok
[Borkészítés folyamata]









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

óriásfájlok küldéséhez

receptek online

Felnőtt tartalom!

Ha ön elmúlt 18 éves, kattintson az "Elmúltam 18 éves gombra" és a tartalom az ön számára elérhető lesz.

Ha ön nem múlt el 18 éves, kattintson a "Nem múltam el 18 éves" gombra, ez a tartalom ön számára nem lesz elérhető.